Ar ko sākt, ja ir radušās grūtības samaksāt parādus?

Nesamaksājami parādi apgrūtina parādnieka dzīvi, un ne tikai finansiāli. Un, ja parādnieks pirmo reizi ir nonācis šādā situācijā, viņš nezina kā pareizāk rīkoties un kas viņu sagaida, tāpēc bieži nevietā uztraucas, izdara kļūdas, lieki iztērē naudu vai nevajadzīgi novilcina laiku.

Šeit Jūs uzzināsiet, kādi ir pirmie soļi, kas jums jāveic, un kādi ir svarīgākie jautājumi, kam ir jāpievērš uzmanība, ja jums ir parādi, ko nevarat samaksāt vai drīzumā nevarēsiet samaksāt.

ĪSUMĀ:

  

- Pirmais solis – pēc iespējas ātrāk prasīt padomu juristam.

   

- Parādniekam ir jānoskaidro, vai viņam vai viņa laulātajam/laulātjai pieder nekustamais īpašums, uz kuru tiesu izpildītājs var vērst piedziņu.

  

- Parādniekam ir jānoskaidro, cik daudz naudas tiesu izpildītājs būs tiesīgs ieturēt no parādnieka ienākumiem katru mēnesi un vai vispār tiesu izpildītājs būs tiesīgs to darīt. 

  

- Parādniekam ir jānoskaidro, vai vispār ir vērts veikt maksājumus kreditoriem.

  

Ja vēlaties uzzināt vairāk, lasiet tālāk.

PROFESIONĀLA UN KONFIDENCIĀLA JURIDISKĀ PALĪDZĪBA

Jums ir parādi un nezināt, ko darīt un kas notiks tālāk? Zvaniet 29161925 vai rakstiet juristi@uzelpo.lv. Mēs izstāstīsim visas iespējas un palīdzēsim realizēt piemērotāko risinājumu.

  

Noskaidrojiet šeit vairāk par telefona sarunu ar mums. 

Pareizākais solis – pēc iespējas ātrāk prasīt padomu juristam

Pirmais un galvenais, kas jums ir jāizdara, ir pēc iespējas ātrāk jāprasa padomu neieinteresētam juristam, kam ir pieredze parādu piedziņas jomā. Juristi, kas nodarbojas ar citiem jautājumiem, piemēram, krimināllietām, laulības šķiršanas vai nekustamo īpašumu jautājumiem, vai ir kaut mazākā mērā ieinteresēti, piemēram, kreditoru vai parādu piedzinēju darbinieki, tiesu izpildītāji vai juristi, kas nodarbojas tikai ar maksātnespējas procesiem, nebūs labākie padomdevēji. Viņi nezinās visus iespējamos risinājumus, piedāvās kā labāko tikai to risinājumu, kuri viņi paši var nodrošināt, vai būs ieinteresēti no jums piedzīt pēc iespējas vairāk naudas.

Katra parādnieka situācija ir savādāka, likumi un tiesu prakse mainās, tāpēc sev piemērotus risinājumus jūs neatradīsiet arī internetā, un tos nevarēs ieteikt arī radi, draugi un paziņas, kas ir bijuši līdzīgā situācijā.

Pat, ja problēmas nevarēs atrisināt uzreiz, jurists jums pastāstīs par nākotnē iespējamiem risinājumiem vai pagaidu risinājumiem, un pateiks, ko nedrīkst darīt, lai jūs nepieļautu kļūdas, kas jums vēlāk var radīt sarežģījumus (sk. Parādnieku biežāk pieļautās kļūdas).

 

Ko darīt, ja jūs neprasāt jurista padomu?

Ja tomēr kādu iemeslu dēļ jūs nevarat vai negribat prasīt padomu juristam, būtiskākie jautājumi, kam jums ir jāpievērš uzmanība, ir šādi:

1. Vai jums vai jūsu laulātajai/laulātajam pieder nekustamais īpašums. Ja jums ir nekustamais īpašums, ir jārēķinās, ka šo īpašumu gadījumā, ja no jums tiks piedzīts parāds, tiesu izpildītājs pārdos. Tiesu izpildītājs var vērst piedziņu arī uz jūsu daļu no īpašuma, kas reģistrēts uz otra laulātā vārda. Nekustamo īpašumu var pasargāt no parādu piedziņas, taču to izdarīt ir sarežģīti, to jādara ļoti savlaicīgi un to nedrīkst darīt, neprasot padomu juristam.

2. Cik daudz tiesu izpildītājs atvilks no jūsu ienākumiem. Tiesu izpildītājs nevar parādnieku atstāt pavisam bez naudas (sk. Kā tiesu izpildītāji piedzen parādus?), un reizēm, piemēram, ja parādnieka ienākumi ir mazi, tiesu izpildītājs neko nav tiesīgs atvilkt no parādnieka ienākumiem, tāpēc nereti tiesu izpildītāja veiktā piedziņa ir labāks un izdevīgāks risinājums, vismaz kā pagaidu risinājums, nekā labprātīga parādu maksāšana. Turpretim, ja parādnieks saņem daudz vairāk nekā minimālo darba algu, kas ir vienīgie iztikas līdzekļi lielai ģimenei, tiesu izpildītāju veiktā piedziņa var atstāt parādnieka ģimeni gandrīz bez iztikas līdzekļiem. 

3. Vai ir vērts maksāt parādus. Reizēm parādnieki labprātīgi atdod lielāko daļu no saviem ienākumiem kredītu samaksai un dzīvo uz tuvinieku rēķina, lai gan skatoties loģiski un bez emocijām, ir skaidrs, ka ilgi tā turpināt nevarēs, centieni pēc iespējas vairāk samaksāt kreditoriem ir bezjēdzīgi, un vienīgais saprātīgais risinājums ir pārtraukt maksāt kreditoriem un vēlāk dzēst parādus maksātnespējas procesā. 

Ko darīt?

 

Parādi nekur nepazudīs, un kreditori tos ātrāk vai vēlāk piedzīs, tāpēc parādu problēmas jums būs jārisina, tomēr tas nenozīmē, ka vienīgā iespēja ir samaksāt parādus pilnā apmērā. Un, jo ātrāk jūs sāksies kaut ko darīt, kaut vai tikai noskaidrosiet savas iespējas, un pareizāk rīkosieties, jo mazāk raižu jums sagādās parādi un parādu piedzinēji, un vairāk naudas jūs ietaupīsiet.

Palīdzība ir viena zvana attālumā

Jums ir parādi un meklējat risinājumu? Zvaniet 29161925 vai rakstiet juristi@uzelpo.lv. Mēs varam palīdzēt. 

Noskaidrojiet šeit vairāk par telefona sarunu ar mums.